یو پی اس چیست؟

تعریف یو پی اس

یو پی اس مخفف Uninterruptable Power Supply و به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است.

منبع تغذیه بدون وقفه، دستگاهی است متشکل از قطعات الکترونیک که بین منبع برق ورودی و مصرف کننده ها متصل می شود و از بروز اختلالات برق ورودی، از جمله قطع کامل آن جلوگیری می کند. این دستگاه، برق مورد نیاز برای استفاده دستگاه هایی مانند کامپیوتر، ادوات پزشکی و تجهیزات امنیتی و … را مستقل از اینکه برق ورودی وجود داشته باشد با خیر، برای مدت زمان معینی تامین می کند. همچنین شرایط برق ورودی را از نظر سطح ولتاژ، تغییرات ولتاژ و جهش های ناگهانی بهبود می دهد. در واقع ترکیبی از مبدل ها، کلیدها و ذخیره کننده انرژی ( باتری ) است که باعث پایداری انرژی الکتریکی برای مصرف کننده های حساس می شود.

با توجه به رشد صنایع و تجهیزات در سال‌های اخیر در دنیا، راه‌اندازی و استفاده از این تجهیزات، نیاز به نیروهای الکتریکی را بیشتر عیان کرده است. در سال‌های اخیر با بالا رفتن دقت و حساسیت در این گونه مصرف کننده‌ها، نیاز به نیروی برق تمیز ترو سالم‌تر نیز آشکار شد .

در طی این سال‌ها دستگاه‌های مختلفی با تکنولوژی‌های گوناگونی برای تهیه و تثبیت نیروی الکتریکی ابداع، اختراع و به کار گرفته شد.

  • در مرحله تولید برق انواع توربین‌ها ژنراتورها و …
  • در مرحله تثبیت برق: استابلایزرها، گاورنرها، سیستم‌های مولد برق اضطراری یو پی اس مورد استفاده قرار گرفت.

سیستم‌های مولد برق اضطراری (UPS) کامل ترین تکنولوژی برای جلوگیری از نوسانات ولتاژ و فرکانس برق تولیدی شهرها می‌باشد، که با توجه به نوع تکنولوژی، قابلیت حذف و اصلاح یک یا چند مورد از ایرادات مربوط به برق‌های تولیدی  را دارد.